Mantolama

Mantolama nedir?

       Yapıların dış yüzeyine yapıştırılan ısı izolasyon katmanı üzerine özel sıva yapılarak uygulanan ısı izolasyonuna mantolama denir. Kullanılan malzemeler, katman detayları ve işlem ile ilgili detaylı bilgi için cy.energy Dış Cephe Mantolama Sistemi’ni inceleyebilirsiniz.

 

Neden mantolama yapmalıyız?

isikaybi

     Yapıların tasarımına göre grafikde görüldüğü gibi değişen oranlarda yapı elemanları üzerinden ısı kayıpları yada tersine ısı kazançları olur. Sağlıklı ve rahat bir oda sıcaklığı için mekanlarımızın dış cidarından kazandığımız veya kaybettiğimiz ısıyı dengelemek için enerji tüketerek ısıtma veya soğutma yaparız. Mekan dış cidarlarından ısı kayıp ve kazançlarını azaltmak için yapacağımız ısı izolasyonu ile enerji giderlerimizi %80 ler oranında azaltmak mümkündür.

     Asıl amacı enerji giderlerimizi azaltmak olsa da bunun dışında yapıların korunması, çevrenin korunması, sağlığımızın korunması, ülke ekonomisi gibi diğer yararları nedeniyle AB ve Türkiye yasalarla ısı yalıtımı için kurallar ve standardlar getirmiştir. KKTC’de yasa taslakları hazır olmasına karşılık, henüz yapılarda enerji verimliliği ile ilgili kurallar meclisten geçirilip uygulamaya girmemiştir.

 

Yapıların korunması nasıl sağlanır?

     Betonarme döşeme, kiriş ve kolonlar kışın iç mekanlar için soğuk yüzey oluşturduğundan yüzeylerinde rutubet yoğuşması oluşur. Rutubet sıcak taraftan soğuk tarafa doğru hareket eder. Betonarme içinde nem belirli bir orana yükseldiğinde çelik donatının paslanmasına, şişmesine neden olur. Betonun ayrışması, zayıflaması ile beraber, betonun parçalanması, donatının incelmesi sonucu taşıyıcı sistem ciddi hasara uğrar. Çatıda ısı yalıtımı, duvarlarda mantolama ile iç yüzeyde soğuk yüzey ve aşırı yoğuşma önlenir, taşıyıcı sistemin ömrü uzatılır.

catlakdemir_bozukkuf

Sağlığımız nasıl korunur?

hapşu        Yaşadığımız ortamındaki sıcaklık, nem ve esinti (bu üçüne efektif sıcaklık denir) mutlaka standart sınırlar içinde olmalıdır. Standart dışı değerler; yaşamımızı olumsuz etkiler. Düşük sıcaklıkta; Soğuk algınlıkları, sinüzit, bronjit, romatizma, tansiyon yükselmesi gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Kışın ısı kaybıyla soğuyan mekanlarımızın sıcaklığını enerji tüketerek artırabiliriz. Ancak ortam nemi ısı yalıtımsız soğuk yüzeylerde yoğuşacağı için soluduğumuz ve içinde yaşadığımız mekan kuru kalır. Derimizden aşırı ter buharlaşması aslında yeterli termometre sıcaklığına rağmen mekanı soğuk hissettirir. Ayrıca kuru hava soluduğumuz için sinuzit, akut bronşit gibi rahatsızlıklarla karşılaşılabilir. Islak soğuk yüzeylerde gelişen mantar ve küfler astım ve allerji gibi rahatsızlıklara zemin yaratabilir.

     Yüksek sıcaklıkta; Nabız yükselir, sinirlilik duygusu artar, kan dolaşımı hızlanır, terleme artar, tuz ve sıvı kaybı meydana gelir, ısı krampları, susuzluk duygusu, dikkat azalması, LDH, CPK, SGOT, SGPT artar, fiziksel ve zihinsel verim düşüklüğü ortaya çıkar ve hata yapılmaya başlanır. Yazın ısınan mekanlarımızı yine enerji tüketerek soğutabiliriz. İklimlendirici havayı soğuturken ortam nemi soğutucuda yoğunlaşarak soluduğumuz havayı aşırı kurutabilir. Bu yine yukarıdaki gibi sağlık sorunları yaratır. Mantolama ve Çatıda ısı yalıtımı ile mekanlarımızın iç yüzey sıcaklığı standard sınırlar içine çekilmesi ile enerji tasarruffu kadar önemli olarak sağlık giderlerimiz azalır ve konforumuz artar.

 

Neden çevre dostudur?

     Isıtma yada soğutma için tüketilen enerji çoğunlukla fosil yakıtlardan üretildiği için fazladan tükettiğimiz enerji ile daha fazla CO2 (karbondioksit), SO2 (sülfürdioksit), NO2 (nitrojen dioksit) ve bazı metal gazları atmosfere karışır. Hem atmosferde zehirlenme hem de sera etkisi ile küresel çevre felaketi hızlanır. Ayrıca NO2 gazının asit yağmurlarına yol açtığı bilinmektedir. Mantolama ve Isı yalıtımı ile gerek yakın çevremizi, gerekse küresel olarak çevre felaketlerinin önlenmesine katkıda bulunuruz.
çevre
 

Ülke Ekonomisine Katkısı

     Bilindiği gibi tüm enerji kaynaklarımız ithal edilmektedir. Daha az enerji tüketerek ticaret açığımız azalacak, refahımız yükselecektir.

para

×